«

»

Tem 24

Halı Temizliği

halı nasıl temizlenir

Ev temizliğinde en çok dikkat etmemiz yerlerden biride halıların temizliğidir.Özellikle çocuklu evlerde çocukların sağlığı için halılara çok özen gösterilmelidir.

Halı temizliğinde genelde yanlış yollara başvurarak halıların ömrü kısaltılıyor.Islak halılar eve serildiğinde koku yapar, herhangi bir nedenden dolayı halınız ıslandı ise bu işi yapan profesyonel firmalara başvurulması daha doğrudur.

Halıya dökülen çay, kahve gibi  sıvı maddeleri temizlemek için kullanılan malzeme genelde sıcak su ile deterjandır,bu temizleme metodu çok yanlıştır. Deterjan halıda leke kalmasına neden olur , sıcak su ise halıya zarar vererek renklerinin solmasına neden olur.

Pratik olarak halı temizliği, her evde bulunan karbonat ve oksijenli su ile mümkündür aslında.

Yarım bardak oksijenli suya dört kaşık karbonat atıp karbonat lar çözülene kadar karıştırın.Daha sonra bu karışımı bir bez yardımı ile halının sıvı dökülen kısmını silin.Oksijenli su çok sağlam bir leke çıkarıcıdır, karbonat ise halıdaki kötü kokuyu alacaktır. Halıdaki leke çıkasıya kadar  hazırlamış olduğumuz karışım ile silin ve en son olarak su ile aynı yeri silip , sıcak hava tabancası yada kurutucu ile kurutun.

Halılarınızda temizleme yöntemini bilmediğiniz lekeler için mutlaka bu işi yapan firmalar ile görüşerek bilgi alın yada  halılarınızın temizliğini onlara bırakın.

 

1.158 views

  

Bir Cevap Yazın