«

»

Tem 08

Sazan Balığı Av ve Tiyoları

Tatlı su balığı denilince akla  ilk gelenlerin başındadır sazan balığı. Tuzlu su balıkları gibi ve diğer tatlı su balıkları gibi yem konusunda seçici değildir.Aç kalmaz bu hayvanlar çünkü  aklınızın almadığı her şeyi yiyebilirler. Yiyecek bulamadıkları zaman göletlerin diplerindeki yosunları yerler yine karınlarını doyururlar.

Sazan balığı avcılığında çok teferruatlı malzemelere gerek yok. Şamandıralı olta ilede tutabilirsiniz, sallama diye tabir ettiğimiz dip oltası yada makaralı ilede tutabilirsiniz. Her balık avcılığında olduğu gibi  sazan balığı avı içinde yem çok önemlidir. Bu balık neleri sever , neleri sevmez , nasıl suda bulunur, ne zaman avlanmaya müsaittir bunları bilmeniz gerekir.

Sazan balığı  vanilya kokusuna asla ve asla dayanamaz. Yem olarak hamur kullanıcaksanız benim tafsiyem mutlaka un’un içine vanilya katın. Un,su, vanilya , şeker bu dörtlü karışımla sert bir hamur oluşturarak kaynar suda 5 dakika kadar haşlayın. Bu mükemmel bir yem olacaktır. Şunu söylemeden geçemiyeceğim  hamur yemine büyük balık fazla ilgi göstermez. Beklemekden sıkılmaz iseniz ki balık tutmak sabır işidir mutlaka dip oltalarına haşlanmış mısır  takın. 

Sazan balıkları tek gezen hayvanlar değildir , mutlaka sürüler halinde bulunurlar. Bir balık tutup  daha sonra tutamazsanız  burada balık yok düşüncesine kapılmayın. Birde şunu belirtmek istiyorum sazan balığının  bilinmeyen çok çeşidi vardır. Avlandığınız yerden iyi verim aldıysanız aynalı sazanlar hariç diğer balıkları  büyük değilse bırakın. Kılçıklı bir balık olduğu için hem temizlemesi hem yemesi bir derde dönüşebilir. 

Sazan balığı tatlı suyun olduğu her gölet ve barajda bulunur bunda sıkıntınız olmasın.

 

1.608 views

  

Bir Cevap Yazın